Łokieć tenisisty objawia się narastającym bólem. Dolegliwości pojawiają się najczęściej stopniowo wraz z używaniem ręki podczas ćwiczeń bądź przy dźwiganiu ciężkich zakupów. Ból zlokalizowany jest po zewnętrznej stronie łokcia. Po boku łokcia, znajdują się bowiem przyczepy ścięgniste mięśni prostowników stawu promieniowo nadgarstkowego. Z powodu różnych przyczyn, mogą ulegać zapaleniu i powodować ból. Jakie jeszcze objawy może powodować łokieć tenisisty? Czym jest dokładnie i jak go wyleczyć?
Co to jest łokieć tenisisty?
Łokieć tenisisty to zespół objawów bólowych zlokalizowanych na zewnętrznej stronie przedramienia oraz obok stawu łokciowego, w miejscu przyczepów ścięgnistych mięśni prostowników. Są to zmiany o charakterze przeciążeniowym, w miejscu gdzie mięśnie łączą się z kością. W nazewnictwie medycznym taki stan rzeczy określamy mianem entezopatii mięśni prostowników nadgarstka.
Lokalizacja prostowników nadgarstka
Mięśnie prostowniki nadgarstka przebiegają po zewnętrznej stronie przedramienia, zaczynając się nieco poniżej łokcia a kończąc na powierzchni ręki. W przypadku łokcia tenisisty, najczęściej dochodzi do zapalenia ścięgna mięśnia prostownika promieniowego krótkiego nadgarstka, w miejscu gdzie łączy się z nadkłykciem bocznym kości ramiennej.
Łokieć tenisisty – przyczyny
Łokieć tenisisty to wynik problemów związanych z mięśniami prostownikami nadgarstka. Jest on spowodowany powtarzającymi się mikrourazami i trwale występującym lokalnie stanem zapalnym. Skąd mogą się brać drobne uszkodzenia? Najczęściej są to czynności, często drobne, wykonywane przez długi czas takie jak dźwiganie zakupów, skręcanie mebli czy boksowanie na treningu sztuk walk.
Łokieć tenisisty – diagnoza
W przypadku podejrzenia wystąpienia łokcia tenisisty, należy przede wszystkim zróżnicować go z możliwości problemów w leżących częściach ciała czyli w pobliżu obręczy barkowej jak i szyjnej części kręgosłupa, bowiem niekiedy problem bólu obok łokcia może wynikać z ucisku na struktury naczyniowe bądź nerwowe. W razie braku pewności podczas badania, można wykorzystać aparat USG, który to pokaże czy obecne i jak zaawansowane są mikrourazy w miejscu przyczepu ścięgien do kości.
Łokieć tenisisty – leczenie
Podstawą w leczeniu entezopatii jaką jest łokieć tenisisty jest przede wszystkim odpoczynek i zapewnienie tkankom odpowiedniej regeneracji. Jeśli trenujesz – rozpoczęcie leczenia dobrze jest zgrać w czasie z deload’em, dzięki temu zapewnisz środowisko znacznie bardziej korzystne do naprawy uszkodzeń, niż podczas treningów na standardowym obciążeniu.
Łokieć tenisisty – fizjoterapia
Fizjoterapia łokcia tenisisty powinna stanowić połączenie, w którym to pacjent płynnie przejdzie ze strefy terapii manualnej do terapii ruchowej. Stopień bólu wyznacza poziom ćwiczeń, jakie terapeuta dobiera dla pacjenta. Kinezyterapia, czyli terapia oparta na ruchu jest kluczowa w leczeniu mikro urazów ścięgna. W przypadku silnych dolegliwości bólowych, pomocna może okazać się terapia mięśniowo powięziowa, która skutecznie uśmierzy ból.
Łokieć tenisisty – edukacja i zapobieganie
Równolegle do lokalnej naprawy mikro urazów przedramienia, należy zwrócić uwagę na pracę pozostałych elementów ciała. Istnieje bowiem możliwość, że problem z łokciem spowodowany jest skompensowaniem słabości, położonej w innym rejonie ciała. Warto również przeanalizować najbliższe środowisko w którym żyjemy i pracujemy, pod kątem źródeł uszkodzeń. Mogą to być przewlekle wykonywane czynności tylko jedną ręką zamiast po równo dwiema czy chociażby zbyt duża ilość pracy ręcznej połączonej z ciężkimi treningami. Zmiany zastosowane przez pacjenta w tym obszarze stanowić będą leczenie przyczynowe łokcia tenisisty i sposób na jego zapobieganie.