Jeśli zastanawiało Cię co tak właściwie robi i czym zajmuje się fizjoterapeuta to w poniższym artykule znajdziesz na to odpowiedź! W kilku akapitach postaram się przybliżyć Ci czym zajmuje się zawodowo na co dzień w pracy z pacjentami. Przeżyj ze mną dzień z życia zawodu fizjoterapeuty, udanej lektury!
Kiedy fizjoterapia i rehabilitacja może Ci pomóc?
Praca fizjoterapeuty zaczyna się w momencie gdy ktoś taki jak Ty potrzebuje jego pomocy. Pacjenci zgłaszają się gabinetu najczęściej z kilku powodów:
- Ból pleców – schyliłeś się i poczułeś jak coś strzeliło w plecach? Pewnie znasz ten ból a jeśli nie to obyś nigdy nie musiała go doświadczyć. Lekarstwa nie działają a Ty potrzebujesz pozbyć się go najszybciej jak się da bo masz pracę do wykonania.
- Operacja kolana – kolano uciekło Ci na nartach i coś w nim przeskoczyło? Uszkodziłaś łąkotkę, zerwałaś więzadła i przygotowujesz się na zabieg lub już po nim jesteś. Masz świadomość że koniec zwolnienia lekarskiego nieubłaganie się zbliża, masz wszystko na głowie i potrzebujesz żeby kolano się zginało a te przeklęte kule chcesz oddać koleżance bo zajmują Ci miejsce w pokoju.
- Masaż terapeutyczny i trening medyczny – masz pracę siedzącą, dużo stresu na głowie i ostatnie czego potrzebujesz to żeby nabawić się bólu. Chcesz ćwiczyć ale brak Ci pewności czy to co robisz jest dla Ciebie dobre i bezpieczne. Decydujesz się więc na trening pod okiem specjalisty znającego się na ćwiczeniach tak by nie nabawić się kontuzji.
Niezależnie od tego, z którą potrzebą się chcesz zwrócić się do fizjoterapeuty pierwszą czynnością poza przywitaniem Cię w gabinecie, jest wywiad.
Wywiad – najważniejszy etap każdej fizjoterapii
Wywiad to pierwszy i najważniejszy etap każdego postępowania fizjoterapeutycznego. Przeprowadzając go, zaufany fizjoterapeuta zadaje Ci pytania dotyczące twoich potrzeb i tego czego oczekujesz od terapii. Jest to konieczne do wyznaczenia celów i kierunku działania. W trakcie rozmowy fizjoterapeuta porusza kwestie zabiegów operacyjnych czy wypadków z przeszłości oraz lekarstw jakie przyjmujesz.
Rezonans magnetyczny, prześwietlenie i badania krwi a wizyta u fizjoterapeuty
Niekiedy wizyta u fizjoterapeuty poprzedzona jest badaniami krwi lub badaniami obrazowymi takimi jak rezonans magnetyczny bądź rentgen. Jeśli przychodzisz z takimi również zostaną one omówione i sprawdzone. Bardzo często fizjoterapeuta będzie pierwszą osobą, która łącząc uzyskane od Ciebie informacje może znaleźć zalążki potencjalnie innej jednostki chorobowej a wtedy pokierować Cię do konkretnego lekarza danej specjalizacji.
Czy jestem fizjoterapeutą dla Ciebie a Ty pacjentką dla mnie?
Najważniejsze bowiem w trakcie wywiadu jest sprawdzenie czy mogę Ci pomóc. Nie ma w tym nic złego jeśli okaże się że problem z którym się zgłaszasz to tak naprawdę efekt wymagający współpracy z lekarzem konkretnej specjalizacji.
Lepsze poznanie Ciebie gwarantem dopasowanej rehabilitacji
Dodatkową częścią, o której się nie mówi jest też przede wszystkim lepsze poznanie Ciebie jako człowieka – czy jesteś osobą bardziej energiczną czy też spokojniejszą. Takie szczegóły również są odnotowane przez fizjoterapeutę, do którego się zwracasz i to nie bez powodu – dzięki temu zaplanowane działania będą w stanie lepiej wpasować się w twój temperament.
Sam wywiad potrafi zająć trochę czasu ale im więcej informacji uda się ustalić na początku tym szybsza i bardziej skuteczna będzie dalsza praca.
Diagnozowanie czyli szukanie co Cię boli i źródła twoich dolegliwości
Pierwsze lody przełamane więc bierzemy się do kolejnego etapu poprzedzającego właściwą pracę. Jeśli odwiedzasz gabinet fizjoterapii z powodu dolegliwości bólowych to diagnozowanie służy znalezieniu tego co w ciele Ciebie boli. W ramach poszukiwania źródła twojego bólu używa się testów takich jak obejrzenie twojej postawy, sprawdzenie czy konkretne ruchy kręgosłupa lub nogą ten ból nasilają czy go zmniejszają.
Ocena kolana po operacji
W przypadku kiedy przychodzisz do fizjoterapeuty po operacji kolana ocenie podlegać będzie to jak mocno możesz zgiąć czy wyprostować oraz ile siły ma twoja noga. Takie dane pozwolą na obserwację twoich postępów w ramach pooperacyjnej rehabilitacji ruchowej kolana.
Szczegóły które mają duże znaczenie
Pewnymi nieoczywistymi testami są dane takie jak odczuwany przez Ciebie w danym momencie poziom stresu i zmęczenia. Nie zwracamy na te parametry w ciągu dnia większej uwagi a szkoda bo potrafią one być prawdziwą kłodą rzucaną pod nogi, która może spowolnić twoją ciężką pracę nad swoim ciałem.
W kolejnych akapitach przybliżę konkretne sposoby pracy i co robi fizjoterapeuta.
Terapia Manualna – leczenie dotykiem czyli kojarzony przez każdego masaż terapeutyczny
W większości przypadków pierwszym etapem fizjoterapii będzie terapia manualna. Jest to świetny i bezpieczny sposób na zmniejszenie bólu i napięcia mięśni. Najpopularniejsza metoda terapii manualnej to masaż terapeutyczny. Można tu wyróżnić masaż sportowy, masaż tkanek głębokich czy masaż powięziowy.
Po co fizjoterapeuta masuje?
Celem terapii manualnej jest zmniejszenie odczuwanego bólu i przyśpieszenie procesów naprawczych jakie zachodzą w tkankach. To jak taka tabletka przeciwbólowa nieobciążająca żołądka. Zdarzają się sytuacje gdy fizjoterapeuta potrafi czynić wręcz cuda. Na przykładzie rwy kulszowej – właściwie dobrane techniki potrafią niezwykle skutecznie zmniejszyć ból o nawet 60%.
Ale jak to, przestało boleć a problem jest nadal?
Ważną kwestią jest fakt że zmniejszenie bólu poprzez terapię manualną to nie koniec pracy. Jest to wspaniały sposób na pomoc w przypadku bardzo silnych dolegliwości bólowych ale nie na całkowite pozbycie się problemu. Ból sam w sobie jest objawem a nie przyczyną. Terapia manualna, kinesio taping czy elektroterapia służy temu by uzyskać możliwość wykonania ćwiczeń bez bólu. W ten sposób przechodzimy do kolejnego etapu pracy.
Ból i operacja kolana – jak fizjoterapeuta może pomóc zginać kolano?
Jeśli jesteś po operacji kolana to jest dla Ciebie jeszcze inny, specjalny rodzaj terapii manualnej, którą może wykonać fizjoterapeuta. Jest to mobilizacja stawowa. Obrzęk i ból po operacji bardzo często utrudnia wykonanie nawet niewielkiego zgięcia czy wyprostu kolana. Mobilizacja polega wykonaniu niewielkiego ruchu w określonym stawie przez fizjoterapeutę. Mówiąc prościej – mobilizacja to przesuwanie kości wewnątrz stawu względem siebie czego efektem jest zyskanie większego uczucia luzu. Jest to prawdopodobnie najczęściej używana technika fizjoterapii ortopedycznej.
Terapia Ruchowa – jak wzmocnić plecy i co zrobić żeby bóle kręgosłupa minęły?
Terapia ruchowa czyli kinezyterapia to kolejny krok, który pozwoli Ci cieszyć się ulubionymi aktywnościami bez obaw o ból. Stanowi niezbędny element w pracy fizjoterapeuty ponieważ działa bardziej na przyczynę dolegliwości. W większości przypadków jeśli przytrafia się nam nagły ból pleców będzie to spowodowane faktem że brakuje nam siły bądź ruchomości. Ćwiczenia mają za zadanie wzmocnić mięśnie oraz rozruszać ciało.
Ćwiczenia zamiast lekarstw na ból pleców
Właściwie dobrane ćwiczenia o odpowiedniej intensywności mogą dodatkowo działać przeciwbólowo. Fakt ten jest niezwykle ważny w przypadku kiedy atakuje ostra rwa kulszowa. Często podświadomie szukamy wtedy pozycji czy ruchu ciała w którym jest nam najlżej z bólem.
Ruch to utrwalenie efektów wypracowanych poprzez terapię manualną. Połączenie obydwu rodzajów pracy pozwala skutecznie eliminować objawy jak i działać na przyczynie dolegliwości tak by nie doszło do ich nawrotu w przyszłości.
Ćwiczenia jako terapia ruchem – fizjoterapia ortopedyczna kolana po operacji
Dla tych, którzy przeszli operację kolana terapia ruchowa jest wskazana od momentu wyjścia ze szpitala. Ćwiczenia po zabiegu są konieczne dla rozruszania i wzmocnienia nogi a także w ramach profilaktyki przeciwzakrzepowej.
Cebula ma warstwy, ogry mają warst… znaczy rehabilitacja medyczna ma fazy!
Każdy rodzaj operacji ma pewne fazy. Są to okresy czasu, w których fizjoterapeuta wyznacza konkretne cele do osiągnięcia oraz w którym obowiązują pewne wskazania czy przeciwskazania. Przykładowo dla rehabilitacji po szyciu łąkotki w przeciwskazaniem może być pełne obciążenie operowanej nogi przez pierwsze 4 do 6 tygodni od momentu wykonania zabiegu.
No i co z tymi fazami?
Fazy rehabilitacji medycznej to niezwykle cenne wskazówki na temat tego jakie ćwiczenia warto zastosować w danym momencie. Pozwala to na bezpieczne utrudnianie i zwiększanie ilości ruchu po zabiegu. Fazy rehabilitacji ortopedycznej posiadają swego rodzaju kamienie milowe, których obecność lub jej brak obrazuje postępy w procesie rehabilitacji.
Nie wystarczy że się zagoi?
Ćwiczenia po operacji kolana mają za zadanie zabezpieczyć pacjenta przed powikłaniami jakie mogą pojawić się po operacji w postaci zaniku mięśni czy też ograniczenia ruchomości operowanego stawu. Jeśli uciekła Ci noga na nartach, rehabilitacja ruchowa ma na celu sprawić byś w kolejnym sezonie mogła wrócić na stok bez ograniczeń i obaw o ponowne uszkodzenie kolana.
Edukacja i profilaktyka
Wisienką na torcie procesu fizjoterapii jest przekazanie wiedzy przez fizjoterapeutę na temat problemu z którym się zgłaszasz oraz sprawdzonych narzędzi jak sobie z nim skutecznie poradzić. Trafne znalezienie źródła problemu i zapoznanie Cię z nim znacząco zwiększa twoje szanse na skuteczne pozbycie się uporczywych dolegliwości!
Praktyczne wskazówki i ćwiczenia, które możesz wykonywać samodzielnie w domu, pomogą utrzymać osiągnięte rezultaty. Zapewnię Ci także wiedzę, w jaki sposób można zmniejszyć dolegliwości poprzez automasaż czy wykonanie kilku prostych ruchów.
Podsumowanie
Znalezienie równowagi między terapią manualną a terapią ruchową podczas rehabilitacji ortopedycznej pozwoli Ci cieszyć się życiem bez bólu. Pamiętaj o regularnej aktywności fizycznej, która utrzyma osiągnięte przy pomocy fizjoterapeuty rezultaty. Jeśli doskwierają Ci bóle kręgosłupa lub jesteś po operacji kolana i mieszkasz w Gdańsku lub Trójmieście napisz do mnie! Pomogę Ci pozbyć się bólu i wzmocnić nogę.