Kolano uciekło Ci podczas zjeżdżania na nartach? Źle wylądowałeś na nodze podczas gry w piłkę? Nagły trzask, ból i noga spuchnięta. Po badaniach okazało się że zerwałaś więzadło krzyżowe przednie oraz że uszkodziłaś łąkotkę. Decydujesz się na zabieg kolana. Z tego artykułu dowiesz się na czym polega artroskopia kolana oraz kiedy ją wykonać.
Artroskopia kolana – co to jest zabieg artroskopowy kolana?
Artroskopia kolana to małoinwazyjna operacja. W trakcie operacji lekarz wprowadza do środka stawu kolanowego artroskop oraz małą kamerę. Co daje artroskopia kolana? Jeśli po pechowym zdarzeniu kolano się blokuje albo ucieka to pozwala na naprawę więzadeł i łąkotek które są za to odpowiedzialne. W przypadku zerwania więzadła krzyżowego przedniego wykonuje się artroskopie kolana z rekonstrukcją. Łąkotki natomiast można zszyć lub usunąć jej fragment który powoduje blokowanie kolana.
Operacja kolana – kiedy artroskopia stawu kolanowego jest konieczna?
Zabieg wykonuje się w przypadku uszkodzenia chrząstki i łąkotek oraz więzadeł wewnątrz kolana. Do najważniejszych wskazań należy blokowanie się kolana podczas zgięcia oraz niestabilność nogi spowodowana przez uszkodzenie więzadeł stawu kolanowego. Innym wskazaniem do artroskopii są uszkodzenia chrzęstne, które to mogłyby prowadzić do tego że choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego rozwinęłaby się zbyt szybko niszcząc staw.
Artroskopia kolana – jak fizjoterapeuta może pomóc przygotować do artroskopii kolano
Jeśli czeka Cię zabieg artroskopii warto się na niego przygotować przy pomocy fizjoterapii. Wiele danych naukowych jasno wskazuje że rehabilitacja przed zabiegiem poprawia siłę nogi i pozwala lepiej zginać i prostować kolano a nawet zmniejszyć ból spowodowany urazem. Rehabilitacja przed operacją polega przede wszystkim na rozruszaniu stawu kolanowego i zwiększeniu siły mięśni które go otaczają. Fizjoterapia pomaga przygotować się do operacji zapewniając szereg korzyści dla pacjenta ponieważ przyśpiesza powrót do sprawności i odzyskanie sił po zabiegu artroskopii.
Zabieg artroskopowy kolana – przygotowanie do operacji
Odpowiednie testy i diagnostyka stawu kolanowego pozwala lekarzowi na zakwalifikowanie pacjenta na leczenie operacyjne kolana. Przed zabiegiem konieczne będzie jeszcze wykonanie panelu badań krwi. Jest to konieczne by zabieg mógł zostać przeprowadzony w najbezpieczniejszy możliwy sposób. Innym bardzo ważnym i nieoczywistym elementem przygotowań jest dokładne zapoznanie się z tym czego można spodziewać i jak postępować po zabiegu czy też jak poruszać się o kulach.
Artroskopia kolana – czego się spodziewać
Wspólnym elementem obecnym po artroskopii kolana może być pewien dyskomfort w miejscach gdzie wykonane zostaną nacięcia. Na ogół nie jest on zbyt intensywny a przepisane środki przeciwbólowe skutecznie pozwolą zmniejszyć dolegliwości. Jeśli ból kolana po artroskopii jest zbyt silny bardzo pomocne jest chłodzenie przy użyciu żelowych wkładek dostępnych w aptekach.
Artroskopia stawu kolanowego – dla kogo artroskopia kolana i czym jest
Przeciwwskazania do artroskopii
Tak by przebieg zabiegu artroskopowego był bezpieczny dla pacjenta należy wykluczyć przeciwwskazania. Służą temu badania kontrolne zlecone przez lekarza przed zabiegiem. Najważniejsze przeciwskazania do artroskopii to choroby krwi związane z jej nadmierną krzepliwością oraz problemy z układem sercowo naczyniowym. Do pozostałych elementów mogących uniemożliwić wykonanie zabiegu należą infekcje skóry w okolicy kolana czy też cukrzyca bądź nadciśnienie tętnicze. Takie sytuacje wymagają dodatkowych konsultacji lekarskich tak by zabieg można było przeprowadzić bezpiecznie dla pacjenta.
Wskazania do zabiegu
Artroskopia kolana to małoinwazyjna metoda operacyjna ale wciąż jest to interwencja medyczna, której nie da się cofnąć. W wielu przypadkach leczenie zachowawcze czyli rehabilitacja kolana pozwala uniknąć operacji. Zdarzają się sytuacje kiedy taka forma pracy nie przynosi efektu. Wskazania do wykonania zabiegu to rozległe uszkodzenia chrzęstne, niestabilność nogi spowodowana zerwaniem więzadeł czy też blokowanie się stawu z powodu uszkodzenia łąkotek bądź przez ciała wolne w kolanie. Takie sytuacje stanowią wskazanie aby wykonać artroskopię.
Na czym polega zabieg artroskopii kolana?
Noga przygotowana, badania krwi wykonane – pora więc na zabieg. Prawdopodobnie lekarz zaznaczy zmywalnym mazakiem kolano które ma być operowane tak by przypadkiem nie zoperować zdrowej nogi. Znieczulenie stosowane podczas artroskopii to najczęściej zastrzyk w kręgosłup. Bywa że stosuje się znieczulenie ogólne.
Jak wygląda przebieg operacji artroskopii kolana?
Artroskopia to małoinwazyjna operacja dzięki czemu cięcia są niewielkie i ograniczone do minimum. Zabiegi rekonstrukcyjne wymagają na ogół trzech bądź czterech nacięć w okolicach kolana. Podczas zabiegu operator może wykonać czynności takie jak szycie uszkodzonych łąkotek bądź naprawę zerwanego więzadła. Druga opcja wiąże się z umieszczeniem pewnych elementów w kości co może powodować później pewien ból po artroskopii. Po przeprowadzeniu operacji umieszcza się dren w kolanie do odessania krwi a rany są zszywane i zabezpieczone opatrunkiem.
Jak długo trwa zabieg artroskopii kolana?
Operacja kolana trwa od 30 minut do 2 godzin. Bardziej zaawansowane artroskopie mogą wymagać więcej czasu. Ważne jest by operacja trwała najkrócej jak to możliwe ponieważ zabezpiecza to przed nadmiernym obciążeniem organizmu wynikającym z faktu przeprowadzania zabiegu.
Artroskopia kolana – czy boli?
Operacja artroskopii kolana jest bezbolesna. Przed operacją podawane są środki znieczulające które całkowicie zabezpieczają przed możliwością odczucia jakichkolwiek dolegliwości. Znieczulenie podczas artroskopii kolana podawane jest najczęściej w postaci bezpiecznego zastrzyku w kręgosłup. Rzadziej wykonuje się zabieg w znieczuleniu ogólnym czyli pod narkozą.
Artroskopia kolana – zalecenia po artroskopii kolana
Zalety artroskopii to przede wszystkim fakt że wykonywana jest z użyciem minimalnych nacięć na skórze. Efektem tego jest szybsze gojenie i mniejsza szansa na powikłanie takie jak infekcja kolana. Żeby jeszcze bardziej zmniejszyć ryzyko skutków ubocznych należy dezynfekować ranę i regularnie zmieniać opatrunek. Cały proces powinien być wykonany zawsze czystymi rękoma, najlepiej zakładając do tego jednorazowe rękawiczki oczyszczone dodatkowo oczyszczone przy użyciu właściwego preparatu. Przy dezynfekcji warto pamiętać by środek do tego przygotowany rozprowadzać powyżej ran a nie bezpośrednio w nacięcia.
Artroskopia stawu kolanowego – kiedy rehabilitacja?
Rehabilitacja pooperacyjna jest niezbędna już od pierwszych dni po zabiegu. Wprowadzenie fizjoterapii pozwala złagodzić ból po artroskopii kolana, zabezpieczyć przed wystąpieniem powikłań oraz odzyskać pełnię ruchu w kolanie. Odpowiednie techniki manualne pozwalają zmniejszyć opuchliznę oraz zredukować uczucie sztywności które naturalnie może pojawić się po operacji.
Artroskopia kolana – rehabilitacja po artroskopii kolana
Rehabilitacja po zabiegu to bardzo ważny czas. Wprowadzenie właściwych ćwiczeń pozwala zmniejszyć powikłania po artroskopii kolana. Możliwe skutki uboczne to pojawienie się zakrzepów w naczyniach krwionośnych oraz zrostów ograniczających ruchomość stawu. Rehabilitacja kolana pomaga poprawić krążenie krwi. Ćwiczenia z fizjoterapeutą pozwalają na bezpieczne wzmocnienie mięśni i odzyskanie pełnego wyprostu i zgięcia tak by nie uszkodzić zszywanej łąkotki czy więzadła po rekonstrukcji.
Artroskopia kolana – kiedy można chodzić bez kul?
W przypadku jeśli podczas operacji lekarz wykonał szycie łąkotki, kule będą potrzebne przez minimum miesiąc. Bywają sytuacje że okres ten może trwać dłużej bądź krócej ale takie informacje udzieli w wypisie lekarz przeprowadzający zabieg. Inaczej sprawy się mają jeśli doszło do rekonstrukcji więzadła. W przypadku kiedy podczas operacji wykonuje się jedynie rekonstrukcję więzadła krzyżowego przedniego można od razu chodzić i obciążać nogę po artroskopii kolana.
Artroskopia kolana – powrót do sportu
Kiedy można wrócić do sportu po artroskopii kolana? Wszystko zależy od rodzaju aktywności i tego co w ramach artroskopii było wykonane. Sporty takie jak jazda na rowerze czy pływanie można zacząć już nawet 6 tygodni po zabiegu. Nieco więcej czasu bo 10 tygodni może zająć powrót do biegania. Sporty wymagające szybkich i dynamicznych ruchów takie jak piłka nożna, tenis czy siatkówka należą do tych z którymi zdecydowanie nie powinno się spieszyć. Jeśli w ramach artroskopii dokonano rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego to powrót do takich sportów może trwać nawet od 9 do 24 miesięcy po zabiegu.
Podsumowanie
Artroskopia to małoinwazyjna metoda operacyjna używana do naprawy uszkodzeń wewnątrz stawu kolanowego. Szybki powrót do pracy i pełni sprawności zapewnia wdrożona jak najszybciej rehabilitacja. Możliwych powikłań jest niewiele ale mogą być poważne w skutkach stąd tak ważna jest współpraca z fizjoterapeutą, który pomoże przejść okres pooperacyjny w bezpieczny sposób.